Diétás gyermekétkeztetés

2016. január 1-től intézményünk látja el a városban közintézményekbe járó iskolás és óvodás gyermekek diétás étkeztetését. Az önkormányzatok között létrejött együttműködési szerződés alapján a saját konyha látja el a szomszédos települések közintézményeibe járó gyermekek diétás étkeztetését is 2020 szeptemberétől. (Magyarpolány – óvoda, Magyarpolány – iskola).
Elkötelezettek vagyunk a minőségi gyermekétkeztetés biztosítása mellett, ezért a jogszabályi követelmények betartása, valamint a HACCP minőségbiztosítási rendszer működtetése mellett a gyermekek, szülők visszajelzéseit figyelembe véve látjuk el az óvodás és iskolás gyermekek étkeztetését a város köznevelési intézményeiben. A napi étkezés mennyiségét ( adagolás ) és energiatartalmát, a nyersanyag normát a diétás étkeztetés szabályait a 37/2014. EMMI rendelet írja elő.
A diétás étkezést igénybe vevők száma évről évre növekszik. A köznevelési intézményekben is egyre több olyan gyermek van, aki orvos által diagnosztizált betegség miatt diétás étrendre szorul. Jelenleg 85-90 fő részére történik kiszállítás munkanapokon. Ezen gyermekek részére 14-18 féle köztük kombinált diétás ételt kell készíteni ( tejmentes, tej-szója mentes, tej-tojás-szójamentes, tojásmentes, tej-tojásmentes, diabetikus, diabetikus-gluténmentes, gluténmentes, tej-gluténmentes, tej-tojás-gluténmentes, tej-tojás-szója-gluténmentes, kakaó-csokoládé-paradicsom-zöldborsó mentes, galaktozémiás, tej-tojás-sertéshús mentes, mogyoró-dió-banán mentes ).
Szakorvosi javaslat alapján biztosítjuk a gyermekek számára a megfelelő, szakorvos által előírt napi diétás étkezést (főétkezést: ebédet, valamint a kis étkezéseket: reggelit/tízórait és uzsonnát).
Szakorvosi igazolás megfelelősége:
A főzőkonyha kizárólag a 37/2014. (IV.30.) “EMMI rendelet a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról” alapján biztosít diétás étkeztetést az abban meghatározott, az alábbi szakorvosok által kiállított igazolásokon szereplő szakorvosi javaslatnak megfelelően:
“15. § (1) * A fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben, személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátást, gyermekvédelmi szakellátást, illetve szociális szakosított ellátást nyújtó intézményben, valamint a nevelési-oktatási intézményben minden, szakorvos által igazolt diétás étkezést igénylő személy számára az állapotának megfelelő diétás étrendet kell biztosítani a (2)-(5) bekezdésben, valamint a 16. § (5) és a (6) bekezdésében foglaltak betartásával.
22. * szakorvos:
a) endokrinológia és anyagcsere-betegségek ráépített szakképesítéssel rendelkező szakorvos,
b) gasztroenterológia alap szakképesítéssel rendelkező szakorvos,
c) diabetológiai szakorvosi licenccel rendelkező szakorvos,
d) allergológia és klinikai immunológia ráépített szakképesítéssel rendelkező szakorvos;
Az emelt családi pótlékra és további kedvezményekre (pl. utazás, étkezés) jogosító szakorvosi igazolás nem megfelelő a személyre szabott étrend összeállításához, mert a dokumentumon csak a kedvezményre jogosító diéta kerül megnevezésre. Kizárólag a gyermek minden diétáját, étel érzékenységét és allergiáját tartalmazó részletes szakorvosi igazolás elfogadható. A szakorvosi igazolás megfelelőségét minden esetben dietetikus ellenőrzi.
Amennyiben a gyermek diétájában/állapotában változás következik be, akkor azt a szülő újabb szakorvosi igazolás benyújtásával köteles jelezni.

Diétás étrend
Diétás étrend, olyan ételekből összeállított étrend, amely különleges összetételére vagy az előállítása során alkalmazott egyedi eljárásra tekintettel olyan fogyasztók speciális táplálkozási igényeit elégíti ki, akik számára sajátos egészségi állapotuk bizonyos anyagok ellenőrzött mértékben történő fogyasztását teszi indokolttá. A diétás étrendet alkotó ételeket a megadott diétára való alkalmasságot befolyásoló anyag kizárásával kell elkészíteni, tárolni, szállítani, átadni a végső fogyasztónak, kizárva az ételek ilyen anyaggal való szennyeződésének lehetőségét.
A gluténérzékenyek részére szánt diétás ételek készítéséhez búza, rozs, árpa, zab vagy ezek keresztezett változatait tartalmazó élelmiszerek közül csak a gluténérzékenyeknek szánt élelmiszerek összetételéről és címkézéséről szóló uniós rendelet szerinti „gluténmentes” jelöléssel ellátott élelmiszerek használhatók fel.
Ahogy tapasztaljuk, az élelmiszerek alapanyagárai, különösen a diétás alapanyagárak dinamikusan növekednek és ennek, valamint a munkaerő költségek emelkedésének köszönhetően az ételek előállítása is magasabb összegbe kerül.
A diétás étrend előállításának feltételei
Diétás étrendet és diétás étlapot kizárólag dietetikus szakképesítéssel rendelkező szakember tervezhet, diétás étlapot pedig ilyen szakember felügyeletével lehet összeállítani.
A diétás étel készítését diétás szakács szakmai képesítéssel rendelkező személy végezheti, vagy dietetikus szakképesítéssel rendelkező szakember felügyelete mellett.
A diétás étrendet a nem diétás étrendtől elkülönítetten kell feltüntetni az étlapon.
Az étlapon fel kell tünteti minden étkezés számított sótartalmát, valamint az élelmiszerek jelöléséről szóló miniszteri rendeletben meghatározott allergén összetevőket.
A diétára szoruló gyermekek étkezését is igyekszünk minél sokszínűbbé, változatosabbá tenni a lehetőségekhez mérten. Készítünk részükre kelt tésztákat ( pogácsa, kalács, kakaós csiga ), palacsintát, pizzát, muffint stb., természetesen a megfelelő alapanyagok felhasználásával a diétákhoz alakítva. Több alkalommal szerveztünk a diétás gyermekek szülei részére megbeszélést, ahol mindenki elmondhatta saját tapasztalatait és információt cserélhettek egymás között. Elmondtuk, hogy szívesen fogadjuk mindig az új recepteket, ötleteket, melyeket megpróbálunk beilleszteni az étlapba. A gluténmentes gyermekek részére naponta friss gluténmentes kenyeret sütünk, melyet a kis étkezéseknél is használunk.
Az intézmény a rászorulóknak gluténmentes kenyeret biztosít heti egy alkalommal.
A különböző diéták betartását tanácsadással segítjük, egész napos diétás étrend összeállításában is segítséget nyújtunk. Sokak által ismert, hogy a mentes termékek ára többszöröse a többi élelmiszerhez képest.
Az étkezésenként kiszabott élelmiszer-nyersanyagok az 1/2000. (I.7.) SZCSM rendeletben megadott mennyiségének figyelembevételével történik.
A munkatársak szakképesítése megfelel az 1/2000. (I.7.) SZCSM rendeletben előírtaknak.
„Az igénybe vevők emberi méltóságának megőrzése, magas szintű szociális, fizikai és pszichés ellátás biztosítása szakmai igényességgel és felelősséggel, mely bizalmon és titoktartáson alapul.”

A továbbiakban megosztunk néhány fotót az általunk készített diétás gyermekételekről.